1- HTML Başlangıç

Merhaba,

HTML başlangıç eğitimine hoşgeldin. Bu eğitim setinde sıfırdan HTML yazımını ve kompanentlerini işleyeceğiz. Eksiksiz bir eğitim geçirmek istiyorsanız tüm dersleri sırası ile tamamlayın.

HTML nedir?

Sizleri klişe cümleler ile bunaltmadan kısaca açıklayacak olursak HTML; web sayfalarını oluşturmamıza yarayan işaretleme dilidir. Masaütü ve mobil cihazlarımız üzerinden bağlandığımız site de bulunan içeriklerin çoğunluğunun yapı taşı HTML ile oluşturulur.

HTML yapısı nasıldır?

HTML kapsayıcı, başlık ve gövdeden oluşan 3 ana bölüme ayrılır. Örnekler ile bunu açıklayacağız. Öncelikle bu 3 ana bölümü inceleyelim.

– <html> etiketi

Bu etiket kodlayacağımız tüm html etiketlerini kapsayan bölümdür.

– <head> etiketi

Bu etiket <html> etiketinden sonra yazılan sayfamızın adını, kodlama türünü, dışarıdan çekeceğimiz dosyaları vb özellikleri yazmak için kullanılan bölümdür.

– <body> etiketi

Bu etiket ise tarayıcı da görünmesini istediğimiz içeriklerin yazılacağı alandır. Bu alanda birçok html etiketini kullanarak web sayfamızı oluşturacağız.

Örnek HTML yapısı

Yukarıda ki örnek bir HTML ana yapısıdır.

  • <head> </head> etiketleri bahsettiğimiz gibi sayfa bilgileri, kodlama türü ve dış dosya çekim işlemleri için kullanılan alan durumundadır.
  • <body> </body> etiketi ise sayfamız da görüntülenecek içeriklerin yerleştirileceği alan konumundadır.
  • <html> </html> etiket ise  html sayfasınız başlangıç ve bitiş alanını belirtmiş bulunmaktadır.

Dilerseniz bir not defterine bu kodları yapıştırıp farklı kaydet seçeneği ile dosya adına index.html yazıp kaydedin ve tarayıcı da açıp çıkan sonucu kontrol edin.

 

Bir sonraki derste görüşmek üzere.

Benzer Yazılar