Site Optimizasyonu!

Merhaba,

Çoğu geliştiricinin başının belası olma özelliği taşıyan google! Bu amcamız üzerinden sitenizin hızını ölçmeye çalıştığınız da size öyle bir liste veriyor ki insan siteyi kodladığına kodlacağına pişman oluyor 🙂 Aslında çoğu zaman yararlı bilgiler verip bizi doğru yönlendirse de ne yaparsak yapalım google mantığında hep bir eksiğimiz bir ağırlığımız oluyor.

Genel olarak bu yazıda pratik optimizasyon fikirleri sunacağım. Benim uyguladığım ve google da güzel sonuçlar elde ettiğim teknikler bunlar.

Sıkıştırma işlemleri

Öncelikle yazmış olduğunuz css kurallarınızı küçültmelisiniz. Hani bootstrap.min.css varya aynı mantığı sizler de kullanıcaksınız. Burada önemli olan kısım şudur, css ile işlemlerini bittikten sonra bu sıkıştırma işlemlerini yapıp sunucunuza atmanız. Önemli olan bir nokta da daima sıkıştırılmamış bir adet yedek dosya bırakın. Sonraki ekleme işlemlerinde bu dosya üzerinde işlem yapıp tekrar sıkıştırma yapabilirsiniz.

Kendi yazdığınız css dışında yardımcı framework kullanıyorsanız bunu kendi css dosyanıza import edip o şekilde kullanmanızda daima fayda vardır.

Örnek olarak;

Bu kodu css dosyanıza aynen yazarsanız css dosyanız içerisine linkteki css dosyasını çekmiş olursunuz.

Frameworklerin çoğunda kendi CDN linkleri mevcuttur. Eğer hostunuz yavaş ise yada sunucuda barındırmak yerine bu dışardan çekmek istiyorsanız CDN üzerinden verilen dosyaları kullanmanız sizin adınıza yararlı olur.

Kendi css dosyanıza frameworkleri import ettikten sonra bir sıkıştırma aracı ile sıkıştırıp ağır bir yükten kurtulmuş olursunuz.

Aynı şekilde herhangi bir javascript dosyanız var ise bu dosyalarda min.js olanları kullanmanız hızınız açısından daha iyi olucaktır.

Html de çekim sırası

Böyle birşeyde mi var demeyin en can alıcı nokta bu kısım! Google da pagespeed denemesi yaptığınız da herhangi bir optimizasyon yapmadıysanız size bu uyarıyı daima vericektir. Javascript dosyalarını sayfanın sonuna, Css dosyalarını sayfanın başına ekleyin. Bu en can alıcı noktadır. Çünkü javascript dosyalarına nazaran Css dosyasının tarayıcı için önemi çok yüksektir. Şablonunuzun stilleri hızlıca okunduğunda sayfanız bozuk olmadan stilli bir şekilde yüklenmiş olur.

Tarayıcı önbelleğinden yararlanma

Bunun için birçok ücretli ücretsiz eklenti bulunmakta fakat manuel bir yöntem var. İnternette çok az denk gelebilirsiniz bu kodlara. Çünkü kolay kolay kimse paylaşmaz çoğu Seocular bu kodları kullanıp optimizasyon yapıyoruz diye ortalıkta geziniyor 🙂 Bu kodlara ilk defa yabancı kaynaklı bir site de rastgelmiştim. Uzun bir zaman önce de r10 da bir arkadaş paylaşınca direk yerimlerime ekledim arşiv de saklı durur. Kodu .htaccess dosyanıza ekliyorsunuz. Dikkatli olun yedek almadan bir işlem yapmayın mesuliyet kabul etmem ha 😀

Sabahın 5 inde aklıma gelenler bunlar. Öyle blog delisi bir adam değilim yazmaya üşeniyorum nedense. Bu tarz yazıların devamını getirmeye çalışacağım.

Herkese iyi çalışmalar hoşçakalın!

Benzer Yazılar